Stavební úpravy a přístavba domu

V případě umístění nového bydlení na pozemku s již stávajícím domem řešíme vždy stejnou otázku - odstranit stávající dům a stavět zcela od nuly, nebo opravit stávající konstrukce a řešit přístavbu? Odpověď je vždy individuální. Záleží na místních podmínkách, stavu objektu, naladění klienta. Rekonstrukce se nemusí vždy vyplatit z hlediska nákladů na realizaci. Mnoho skrytých “pastí” se ukáže až během realizace a jejich náprava bývá většinou nákladnější, než bourání a realizace novostavby. Ve prospěch rekonstrukce však hovoří možnost zachování stávajícího umístění na pozemku (které by s umístěním nové stavby již nemuselo být schváleno) a rychlejší povolovací proces. V tomto případě zvítězila rekonstrukce a přístavba.

Zadáním tohoto projektu bylo zachovat stávající formu domu se sedlovou střechou a podkrovím směrem do ulice, do zahrady pak vybudovat novou přístavbu tak, aby dům splňoval nároky na současné rodinné bydlení. V případě rekonstrukce je nutné během stavby ověřit skutečný stav stávajících konstrukcí a v případě potřeby aktualizovat postup výstavby a projektovou dokumentaci.

Ke každému domu musí být zpracována projektová dokumentace. Dokumentací existuje více druhů - dokumentace pro stavební povolení (DSP), dokumentace pro provedení stavby (DPS), dokumentace dílenská a pod. Ke každé dokumentaci přistupuji zcela individuálně a nad rámec vyhláškami požadovanému obsahu ji rozšiřuji o obsah, který je nezbytný pro projednání a realizaci dané stavby.

2D pohledy napoví mnohdy mnohem více, nežli ty nejpropracovanější vizualizace. Zjednodušení a oproštění se od konkrétních materiálů a textur totiž napomáhá k celkovému pochopení základní formy, měřítka, barevnosti a významu navrhovaných hmot.